Réva začala letos rašit později než obvykle

Na vinicích můžeme v těchto dnech pozorovat jeden z prvních viditelných projevů růstu révy, rašení. Jeho termín závisí na počasí, vliv má ale i odrůda nebo místo, kde keř roste. Chladný březen a duben zpozdily začátek rašení révy, pro budoucí vývoj jsou ale klíčové termíny dalších vegetačních fází. Vinařům typické dubnové počasí, které přišlo po nezvykle chladných minulých týdnech, vyhovuje. V této fázi už réva není schopná mrazům tak dobře odolávat, doufají proto, že teploty pod nulu už neklesnou.

Chardonnay před Ryzlinky

Každá odrůda reaguje na oteplení ovzduší jinak pružně. „Nejdříve rašící odrůdou je Chardonnay, z červených odrůd raší mezi prvními například Frankovka. O několik dní později se objevují očka i na dalších odrůdách, těmi relativně pozdějšími jsou například Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský nebo Ryzlink Vlašský,“ říká Josef Svoboda, vinohradnický manažer společnosti BOHEMIA SEKT, a dodává: „Důležitým faktorem je však i místo, kde se réva nachází. Pokud má drobný pěstitel révy keřík u zdi na slunném stanovišti, má už pravděpodobně více narašeno než je tomu na rozlehlém vinohradě, kde je vzdušnější prostředí. Stejně tak má vliv poloha vinice a nadmořská výška. Například u severněji položených vinic na Bzenecku nebo v místech, kde je vyšší nadmořská výška, jsou podmínky chladnější a rašení je zde posunuto.“

Letos se rašení révy opozdilo

První očka se však letos objevují obecně později než obvykle. Průměrně réva začíná rašit kolem 8.-10. dubna, březnové a dubnové chladnější počasí v letošním roce tento termín posunulo o několik dní. „Pro budoucí vývoj vegetace révy to však nemusí nic znamenat, stejně tak to nevypovídá ani o letošním ročníku. Pro vinaře je rozhodující termín kvetení, které obvykle nastává v květnu, v jeho druhé polovině,“ uzavírá Josef Svoboda.

Přání teplot nad nulou

Počasí je pro vinaře klíčové, bedlivě sledují krátkodobé předpovědi i dlouhodobější výhledy. Zdá se, že pro duben mimořádně chladné dny už pominuly a počasí se začne pomalu vracet ke svému běžnému charakteru. Vinaři doufají, že velké výkyvy už nenastanou. Dosud mírný mráz révě výrazně nevadil, teď, když raší, by byl ale už problematický, mohl by ji poškodit a negativně tak ovlivnit budoucí úrodu.


  Zaslat.cz