Bzenecké krojované vinobraní

Nedávno jsme navštívili Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti a počítal jsem s tím, že o této události napíši pár řádků na blog, ale nestalo se tak. A to z toho důvodu, že z této akce se za posledních pár let stala hodně masová záležitost a člověk byl rád, že ve finále někde našel klidné místo, kde by mohl posedět s přáteli.

Proto jsme minulý víkend vyrazili na podobnou akci do Bzence ležícím v Jihomoravském kraji. První zastávkou cestou z Brna se pro nás stal Kyjov, kde jsme se stavili na oběd v místním pivovaru. Jídlo bylo chutné a porce velké. Z místních piv jsme ochutnali medovou lehce nasládlou, ale velmi dobře pitelnou dvanáctku a říznější Svatováclavský ležák. Příjemný podnik s dobrým pivem. Pokud se zadaří, tak v listopadu zkusíme i svrchně kvašený polotmavý American Amber Ale.

Poté jsme již pokračovali rovnou na Bzenecké krojované vinobraní. Už z dáli nás vítala kompletně obnovená dominanta města v podobě kaple sv. Floriána a Šebestiána. Výstavba této kaple byla zahájena roku 1703 na místě bývalého hradu. Na tomto místě vydržela i přes několik požárů až do roku 1945, kdy ji ustupující německá vojska vyhodila do vzduchu. Kaple se znovu otevřela veřejnosti až 5. května 2018.

Vinná réva na Starém hradě

Vinobraní ve městě Bzenecké lipky probíhá podobně jako Slovácké slavnosti vína v Uherském Hradišti. Oběma městy prochází průvod v malebných slováckých krojích za doprovodu lidového zpěvu, tance a muziky. Trochu bizarně pak mezi všemi krojovanými soubory působila delegace z Rakouska s kočárem a dvěma katy. Další kulturní program probíhal na náměstí Svobody, ale my se nejvíce těšili až ochutnáme vína místních vinařů. Z toho důvodu jsme se vydali rovnou k bzeneckému zámku v jehož sousedství sídli Zámecké vinařství Bzenec.

Bzenecké vinobraní

Výroba vína v zámeckých sklepech navazuje na významnou historii celého místa. Historické sklepy jsou rozlehlé a čítají mnoho krásných ručně vyřezávaných sudů různých objemů. Právě v historických sklepech probíhaly prohlídky s řízenou degustací sektu a sabráží nebo volná dugustace velkého množství vzorků, jak ze současné nabídky vinařství, tak i z jeho archivu. Takže jako návštěvníci jsme měli možnost ochutnat nejedno oceněné víno. Za zmínku určitě stojí například archivní Ryzlink rýnský 2011 z edicí Terroir Moravia či EGO. Z vín, která jsou stále k mání nás zaujalo Rulandské bílé  2015  z edice Terroir Moravia jak z hroznů z Mikulovské oblasti, tak z oblasti Slovácké. Příjemným překvapením pak bylo především cuvée EGO No. 57 z roku 2016, které podle mého názoru nabízí výborný poměr mezi cenou a kvalitou.

Zámecké vinařství Bzenec

Za zmínku určitě stojí i mladé vinařství Vinum Moravicum. To vzniklo v roce 2015, ale za svou krátkou historii si získalo svými produkty velmi solidní renomé. V příjemných prostorech vinařství jsme měli možnost opět ochutnat několik lahodných vín. Výborná byla především Pálava 2017 výběr z hroznů napadených ušlechtilou plísní Botrytis cinerea, též  známý jako výběr z cibéb.

Vinum Moravicum

Cestou zpět na vlakové nádraží jsme se prošli zámeckým parkem. V němž již po staletí roste neuvěřitelná Bzenecká lípa. Tento památný strom dal jméno též místnímu vínu. K Bzenci vždy neodmyslitelně patřil Ryzlink rýnský a na Bzenecku se mu říká říká Lipka. Proč tomu, tak je vysvětluje řada pověstí. Ta nejpravděpodobnější je spojena právě se starou lípou dodnes rostoucí v zámeckém parku. Již v roce 1604 ji považovali za pět set let starou. V jejím stínu prý cestou do Uher odpočíval samotný císař Rudolf II. Jedinečnost bzeneckého ryzlinku připomínala nejvýstižněji právě vůně oné mohutné kvetoucí koruny lípy.

Při čekání na vlak jsme v hospodě blízko nádraží ochutnali i nefiltrované pivo z místního pivovaru Pod Kněží horou. Pivo je to bohužel máslové, kvasničné a moc dobře se nepije. Kde jsou ty časy, kdy místní pivovar pořádal každoročně slavnosti piva, na kterých člověk ochutnal zajímavá a dobrá piva.

Pivovar Bzenec

Při pohledu na západ Slunce jsme se rozloučili s Bzencem a vyrazili domů. Na závěr musím říct, že vinobraní v Bzenci jsem si užil mnohem více než Slovácké slavnosti vína v Uherském Hradišti. A to hned z několika důvodů. Tím prvním je větší autentičnost Bzence jako vinařské oblasti, jelikož v Uherském Hradišti je prakticky jediným autentickým vinařským místem ulice Vinohradská a přilehlý Park Rochus. Další výhodou Bzeneckého krojovaného vinobraní je menší počet návštěvníků a celkově pohodovější atmosféra bez front a prodírání se mezi davem lidí. A v neposlední řadě byly ceny v Bzenci asi o třetinu menší než v Uherském Hradišti. A proto jsme odjížděli domů spokojeni. S batohem plným dobrého vína a burčáku.

  Zaslat.cz