Pivo na pomoc nosorožcům

Plzeňský Prazdroj pokračuje v rámci svého programu Volba sládků ve spolupráci s tuzemskými minipivovary. Po společných várkách s Pivovarem Matuška a brněnským Parním pivovarem Hauskrecht nyní jeho sládci uvařili pivní speciál African Coffee Stout spolu s pivovarem Safari ze Dvora Králové nad Labem. Společně tím přispívají na záchranu vymírajících nosorožců v Africe.

Propojení s Afrikou není náhodné. Safari pivovar sídlí přímo v areálu safari parku ve Dvoře Králové nad Labem, který se specializuje na chov afrických zvířat a zejména na přežití nosorožce bílého severního. Pomoc má i spolupráce se sládky Prazdroje. „Část výtěžku z prodeje speciálního African Coffee Stoutu poputuje na záchranu kriticky ohroženého nosorožce. Na světě žijí poslední dvě samice tohoto druhu, které patří právě královodvorské zoo. Ta je na africký kontinent poslala spolu s dvěma samci, kteří už ale bohužel uhynuli. Jejich jedinou nadějí na přežití je tak umělé oplodnění samic a následná péče o ně,“ vysvětluje sládek Safari pivovaru Jan Kylberger, kterého s Prazdrojem nespojuje jen tato netradiční spolupráce. V plzeňském pivovaru se totiž kdysi vyučil.

African Coffee Stout

Prazdroj a Safari pivovar dají na projekt záchrany nosorožců bílých severních jednu korunu z každého litru piva African Coffee Stout. Možnost pomoci bude mít i veřejnost, a to nejen tím, že si přijdou vychutnat prosincový speciál do téměř 1500 hospod po celém Česku. Mohou také posílat dárcovské DMS. Přesné informace najdou přímo v hospodách na stojáncích na stolech a na dalších propagačních materiálech. „Těší mě, že uvařením prosincového speciálu nejenže můžeme udělat radost lidem v hospodách, ale zároveň napomůžeme tomu, že se zvýší šance na přežití ohrožených nosorožců. Bez nadsázky se tak dá říct, že každé pivo z prosincové Volby sládků pomáhá,“ dodává sládek Dan Urban z Prazdroje.

Zemí původu těchto lichokopytníků se nechali inspirovat i při vzniku receptu. Vznikl tak African Cofee Stout, černé pivo s hustou hnědou pěnou a jemnou chutí s náznakem čokolády. „Má intenzivní kávovou vůni, kterou získal díky přidané africké fair trade kávě. Vybrali jsme odrůdu, která se pěstuje v Keni. Na černém kontinentě má původ i použitá odrůda chmele African Queen,“ popisuje Dan Urban.

  Zaslat.cz