Češi se stali Mistry Evropy ve fotbale vinařů

To, co se dlouho nepodařilo našim hokejovým ani fotbalovým reprezentantům, zvládli moravští a čeští vinaři. Při své teprve druhé účasti na Mistrovství Evropy ve fotbale vinařů – VINO EURO 2022, navíc na domácí půdě, zvítězil FC Czech Wine Team složený z tuzemských vinařů. Ve finále, které se konalo v sobotu 4. června v Uherském Hradišti, porazil kolegy ze Slovinska 6:1 a získal tak zlaté medaile a titul evropských šampionů.

Domácí reprezentace prošla turnajem bez zaváhání. Svou základní skupinu vyhrála, když porazila nejprve Maďarsko 3:0, následně Portugalsko 3:1 a nakonec i Rakousko 3:2. Do semifinále tak naši vinaři, doplnění o dvě osobnosti, bývalého útočníka Sparty Praha Davida Lafatu a komentátora Jaromíra Bosáka postoupili z prvního místa a utkali se s vinaři z Německa. S těmi svedli nejvyrovnanější souboj, kdy po základní hrací době za stavu 0:0 přišly na řadu penalty. Ty zvládl lépe právě český tým a zvítězil v poměru 5:3. Ve finále pak suverénně porazil tým Slovinska 6:1! Když hattrick zaznamenal hráč David Michna, který se tak stal zároveň nejlepším střelcem turnaje s 5 góly.

„Podařilo se nám uspořádat skvělou událost, díky které došlo zejména k posílení profesních vazeb mezi vinaři jednotlivých států. To vše zábavnou formou, tedy spojením vína a fotbalu, které je pro někoho možná trochu překvapivé. Jak se ale ukázalo, tak to skvěle funguje. Všichni se dobře bavili a už teď se těší na další ročník. Třešničkou na dortu pak je samozřejmě vítězství našeho týmu, které nás všechny velice potěšilo a já osobně věřím, že ho příště obhájíme,“ řekl Stanislav Tkadlec, prezident reprezentačního výběru FC Czech Wine Team a organizátor VINO EURO 2022.

Czech Wine Team získal též cenu Fair-Play

Na třetím místě se umístil tým Německa, který předvedl senzační obrat v zápase o bronz proti Portugalsku. Po prvním poločase sice prohrával 0:2, ale po přestávce dal čtyři góly Mario Görgen a zajistil tak svému týmu medaili. Pátá skončila Itálie, šesté Rakousko, sedmé Maďarsko a poslední Švýcarsko. Kromě zlatých, stříbrných a bronzových medailí byly uděleny také další ocenění. Nejlepším hráčem turnaje se stal Portugalec Duarte Salazar Leite. Nejlepším brankářem za nejméně obdržených branek (2) na turnaji se stal Ital Nicolo Frongillo. Cenu Fair Play za nejméně žlutých karet v turnaji obdržel také domácí tým FC Czech Wine Team a zvláštní cena Fair Play byla udělena týmu ze Švýcarska, který projevil solidaritu a sportovní chování.

Mistrovství Evropy ve fotbale vinařů se koná každé dva roky a účastní se ho osm týmů z Evropy. Sedmý ročník hostila od 1. do 4. června Česká republika. Základní skupiny se odehrály ve Znojmě, zápasy o umístění včetně finále pak v Uherském Hradišti. V rámci turnaje se 2. června v Mikulově uskutečnila také mezinárodní konference – VINO EDUCA, která svedla dohromady odborníky z různých evropských zemí, jak z partnerských vinařských či vinohradnických univerzit, tak experty z řad dalších oborů. Tematicky se konference zaměřila na problematiku samoregulace.

  Zaslat.cz