Mladá samice pratura dnes dopoledne odjela z milovické rezervace velkých kopytníků. Zamířila do Bošáce na západním Slovensku, kde založí nový chov na slovenské straně Bílých Karpat. Základ stáda vytvoří s pratuřím býkem, který do Bošáce přijel již na podzim z Modré u Velehradu.
„Jde o vůbec první chov pratura na celém Slovensku. Jsme rádi, že se nám chovy velkých kopytníků daří šířit nejenom na řadu míst v České republice, ale i do zahraničí,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Na Slovensku se příjezd pratuří samice z Milovic těší velké pozornosti, protože vypuštění mají v plánu sledovat hned tři televizní štáby.
„Bílé Karpaty jsou pro velké kopytníky ideální lokalitou. Vědci uvádějí, že ke zrodu biologické pestrosti a obrovské květnatosti této oblasti v minulosti pomohla právě stáda velkých kopytníků, na které až později šetrným hospodařením navázal člověk,“ doplnil Dalibor Dostál. Česká krajina proto v současné době jedná se slovenskými ochránci přírody o společných projektech v této oblasti.
I když také chov v Modré pomohla založit zvířata z Milovic, dovážená samice nebude s býkem z Modré blízce příbuzná. Milovické stádo totiž mezi tím doplnil nový plemenný býk i samice z Nizozemí, takže se jeho genetické složení výrazně změnilo. Příprava odchytu pratuří samice byla komplikovaná. Kvůli tomu, že se v České republice šíří katarální horečka ovcí (zvané Bluetongue) vznikla potřeba samici proti tomuto onemocnění opakovaně očkovat, což přípravy na převoz oddálilo.
Podpořte chov pratura
Pár praturů v Bošáci má na Slovensku připravenou desetihektarovou pastvinu. Ta je součástí archeoparku, jehož vznik před několika lety inspirovalo překvapivě bohaté keltské naleziště, které archeologové v této oblasti odkryli. Na milovickou rezervaci velkých kopytníků může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz. Stádo zpětně šlechtěných praturů obývá milovickou rezervaci velkých kopytníků od roku 2015. Přijelo z Nizozemí a stalo se první skupinou těchto zvířat v celé střední a východní Evropě.
Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.