Birell mění po 30 letech recepturu

Nejoblíbenější české nealkoholické pivo Birell má novou recepturu. Sládci použili pro jeho vaření více druhů sladu, upravili chmelení i proces rmutování. Výsledkem je bohatší chuť, plná zlatá barva a výrazné chmelové aroma Birellu, což vyhovuje současným chuťovým preferencím pivařů. Nová receptura přiblíží populární variantu Birell Světlý ještě více chuti klasického českého piva.

Nošovičtí sládci uvařili první várku jedinečného českého piva Birell už v roce 1992. Během tří desetiletí se stal nejoblíbenějším českým nealkoholickým pivem. Nasbíral mnoho ocenění u nás i v zahraničí jako například ocenění Nealkoholické pivo roku 2017 ve World Beer Awards nebo několikanásobné vítězství v soutěži Zlatý pohár PIVEX v kategorii nealkoholických piv. Pro mnohé se stal synonymem pro nealkoholické pivo.

Preference zákazníků se mění

Letos se ale Plzeňský Prazdroj rozhodl zareagovat na měnící se preference českých pivařů a změnil recepturu nejprodávanější varianty – Birellu Světlého. Čeští pivaři dnes totiž více než dříve dávají přednost chuťově plným, zajímavým pivům. V posledních letech tak vzrostla spotřeba balených ležáků o více než deset procent a stejně dynamicky roste i spotřeba chuťově bohatých speciálních piv.

Lidé si dnes chtějí pivo především vychutnat. Bez ohledu na stupňovitost nebo obsah alkoholu očekávají, že se stane příjemnou součástí posezení s přáteli. Pivo se stává tématem jejich hovoru, vnímají rozdíly, dokážou ocenit jednotlivé chutě i celkový dojem. Proto jsme se rozhodli v tomto duchu vylepšit i naše nealkoholické pivo. Vyzkoušeli jsme řadu možností, jak udělat Birell zajímavější, celkově bohatší. Jsme přesvědčeni, že pivo, které jsme uvařili, uspokojí i ty největší pivní fajnšmekry,“ vysvětluje Roman Trzaskalik, marketingový ředitel Plzeňského Prazdroje.

Nová receptura

I v nové receptuře sládci používají desítkami let prověřené unikátní kvasnice, které stojí za skutečně pivní chutí Birellu. Ty tvoří během procesu kvašení a zrání jen velmi nízké množství alkoholu, a přitom produkují chuťově důležité látky, stejné jako při výrobě alkoholických piv. Nový Birell Světlý je ale celkově bohatší, má tmavší barvu a plnou sladovou chuť s tóny karamelu. Přitom si ponechává velmi dobrou pitelnost. Sládci přidali ke sladu plzeňskému i slady karamelový a barevný, což obohatilo chuť a zároveň přispělo k plnější zlaté barvě nového Birellu. Přidáním chmele Sládek po skončení chmelovaru, získalo pivo kromě vyšší hořkosti taky nádherné chmelové aroma. Pozitivní vliv na plnost chuti a celkový zážitek z napití má i nový způsob rmutování, díky kterému se do piva dostává více chuťově významných látek. Nový Birell se proto svou chutí, vzhledem i aroma ještě více přiblížil dobrým alkoholickým pivům plzeňského typu.

Vylepšená receptura je výsledkem spolupráce sládků Plzeňského Prazdroje – autora původní receptury Iva Kaňáka, dnes ředitele pivovaru Pivovaru Radegast, sládka Tomáše Pokorného, který má v Plzeňském Prazdroji na starosti inovace, a nošovického sládka Petra Kwaczka. Distribuce tohoto nového nealkoholického piva Birell do českých i slovenských obchodů i hospod začala v únoru.

  Zaslat.cz