Vinná réva letos vykvetla brzy

Vysoké teploty v květnu kvetení révy uspíšily, proto letos začala kvést asi o týden dříve oproti loňskému roku. Průběh kvetení a termín jeho ukončení jsou pro vinaře obvykle indikátorem toho, kdy nastane sklizeň. Vinobraní by tak letos mohlo začít už začátkem září.

Na tuzemských vinicích rozkvétá réva vinná obvykle v polovině června. „Zejména vyšší teploty v květnu uspíšily růst révy a ta nejenže dohnala ztrátu ze začátku vegetace, ale dokonce stihla vykvést v dřívějším termínu. Oproti normálu zhruba o týden dříve,“ uvádí Libor Výleta, vinohradnický ředitel společnosti BOHEMIA SEKT.

Množství květenství a násada na rostlinách jsou letos nadprůměrné. Ovšem až příští týdny ukážou, zda se květy révy dostatečně vyvinou a uchytí. Především nyní v průběhu kvetení je důležité, aby bylo dostatečně teplo a sucho. Za těchto podmínek réva vinná odkvete již za tři až pět dnů. Naopak při vlhkém počasí pyl nemůže ulpět na blizně a květy mohou sprchávat, což se může následně projevit v nižší úrodě.

Vinobraní začne za tři měsíce

Kvetení révy patří k nejdůležitějším událostem celého vinařského roku. Jeho termín naznačuje, jaký bude další vývoj na vinici a kdy zhruba budou moci vinaři sklízet hrozny. U každé odrůdy se ovšem doba od kvetení do sklizně liší. „Mezi rané odrůdy patří například Irsai Oliver nebo Müller Thurgau. Naopak více času k dozrání potřebují Ryzlinky a z modrých odrůd například Frankovka nebo Cabernet Sauvignon. Odhadujeme, že sklizeň prvních hroznů začne už v prvních zářijových dnech,“ dodává Libor Výleta.

  Zaslat.cz